Ghana 2017-2020 Members of Parliament List

Class 33 3,838 views 1

KNOW YOUR MP’s

Ashanti Region

******************

 

Adansi Asokwa Kobina Tahir Hammond NPP

 

Afigya Kwabre North Nana Marfo Amaniampong NPP

 

Afigya Kwabre South William Owuraku Aidoo NPP

 

Afigya Sekyere East Nkansah-boadu Mavis NPP

 

Ahafo Ano North Sanid Adamu Suleman NPP

 

Ahafo Ano South East Francis Manu-adabor NPP

 

Ahafo Ano South West Johnson Kwaku Adu NPP

 

Akrofuom Kwabena Appiah Pinkrah NPP

 

Asante Akim Central Kwame Anyimadu-antwi NPP

 

Asante Akim North Andy Kwame Appiah-kubi NPP

 

Asante Akim South Kwaku Asante-boateng NPP

 

Asawase Alhaji Mohammed-mubarak Muntaka NDC

 

Asokwa Patricia Appiagyei NPP

 

Atwima Kwanwoma Kojo Appiah – Kubi NPP

 

Atwima Mponua Isaac Kwame Asiamah NPP

 

Atwima Nwabiagya North Benito Owusu Bio NPP

 

Atwima Nwabiagya South Emmanuel Agyie Anhwere NPP

 

Bantama Daniel Okyem Aboagye NPP

 

Bekwai Joseph Osei – Owusu NPP

 

Bosome Freho Joyce Adwoa Akoh Dei NPP

 

Bosomtwe Yaw Osei Adutwum NPP

 

Efiduase, Asokore Nana Ayew Afriye NPP

 

Ejisu Kwabena Owusu-aduomi NPP

 

Ejura Sekyedumase Muhammad Bawah Braimah NDC

 

Fomena William Adjei-mensah NDC

 

Juaben Ama Pomaa Boateng NPP

 

Kumawu Philip Basoah NPP

 

Kwabre East Francisca Oteng Mensah NPP

 

Kwadaso Samiu Kwadwo Nuamah NPP

 

Mampong Kwaku Ampratwum Sarpong NPP

 

Manhyia North Collins Owusu Amankwah NPP

 

Manhyia South Matthew Opoku Premepeh NPP

 

Manso Nkwanta Joseph Albert Quarm NPP

 

New Adubease George Oduro NPP

 

Nhyiaeso Kennedy Kwasi Kankam NPP

 

Nsuta, Kwamang, Beposo Kwame Asafu-adjei NPP

 

Obuasi East Patrick Boakye-yiadom NPP

 

Obuasi West Kwaku Agyeman Kwarteng NPP

 

Odotobiri Emmanuel Akwasi Gyamfi NPP

 

Offinso North Ntim Augustine Collins NPP

 

Oforikrom Emmanuel Marfo NPP

 

Old Tafo Anthony Akoto Osei NPP

 

Sekyere Afram Plain Joseph Owusu NPP

 

Suame Osei Kyei-mensah-bonsu NPP

 

Subin Eugene Boakye Antwi NPP

 

Brong Ahafo Region

************************

 

Asunafo North Evans Opoku Bobie NPP

 

Asunafo South Eric Opoku NDC

 

Asutifi North Benhazin Joseph Dahah NPP

 

Asutifi South Alhaji Collins Dauda NDC

 

Atebubu, Amantin Kofi Amoakohene NPP

 

Banda Ahmed Ibrahim NDC

 

Berekum West Kwaku Agyenim-boateng NPP

 

Dormaa Central Kwaku Agyeman-manu NPP

 

Dormaa East William Kwasi Sabi NPP

 

Dormaa West Ali Maiga Halidu NPP

 

Jaman North Siaka Stevens NPP

 

Jaman South Afful Yaw NPP

 

Kintampo North Kwasietu-bonde NDC

 

Kintampo South Felicia Adjei NDC

 

Nkoranza North Derek Oduro NPP

 

Nkoranza South Konadu-yiadom Charles NPP

 

Pru East Kwabena Donkor (dr) NDC

 

Pru West Masawud Mohammed NDC

 

Sene East Dominic Napare NDC

 

Sene West Kwame Twumasi Ampofo NDC

 

Sunyani East Kwasi Ameyaw-cheremeh NPP

 

Sunyani West Ignatius Baffour Awuah NPP

 

Tain Gabriel Osei NPP

 

Tano North Freda Prempeh NPP

 

Tano South Benjamin Yeboah Sekyere NPP

 

Techiman North Martin Oti Gyarko NPP

 

Techiman South Henry Yeboah Yiadom-boachie NPP

 

Wenchi Prof George Gyan-baffour NPP

 

Central Region

******************

 

Agona East Queenstar Pokuah Sawyerr NDC

 

Agona West Cynthia Mamle Morrison NPP

 

Ajumako Enyan Esiam Cassiel Ato Baah Forson NDC

 

Asikuma, Odoben, Brakwa Anthony Effah NPP

 

Assin Central Ken Ohene Agyapong NPP

 

Assin North Abena Durowaa Mensah NPP

 

Assin South John Ntim Fordjour NPP

 

Awutu Senya East Mavis Hawa Koomson NPP

 

Awutu Senya West Andah George Nenyi Kojo NPP

 

Cape Coast North Barbara Asher Ayisi NPP

 

Cape Coast South Ricketts Hagan Kweku NDC

 

Effutu Alexander Afenyo-markin NPP

 

Ekumfi Francis Kingsley Ato Codjoe NPP

 

Gomoa Central Naana Eyiah NPP

 

Gomoa East Kojo Asemanyi NPP

 

Gomoa West Alexander Kodwo Kom Abban NPP

 

Hemang Lower Denkyira Bright Wireko Brobby NPP

 

Komenda, Edina, Eguafo, Abrem(keea) Samuel Atta Mills NDC

 

Mfantseman Ekow Hayford NPP

 

Twifo Ati Morkwa Abraham Dwuma Oddom NPP

 

Upper Denkyira West Samuel Nsowah-djan NPP

 

Eastern Region

*****************

 

Abetifi Bryan Acheampong NPP

 

Abirem Osei Frimpong John NPP

 

Abuakwa North Gifty Twum-ampofo NPP

 

Abuakwa South Samuel Atta Akyea NPP

 

Afram Plains South Hor William NPP

 

Akim Oda Quaittoo William Agyapong NPP

 

Akim Swedru Kennedy Osei Nyarko NPP

 

Akwapim South Osei Bonsu Amoah NPP

 

Akwatia Adu – Gyamfi Mercy NPP

 

Asene, Akroso, Manso George Kwame Aboagye NPP

 

Asuogyaman Thomas Ampem Nyarko NDC

 

Atiwa West Kwasi Amoako Attah NPP

 

Ayensuano Ayeh-paye Samuel NPP

 

Fanteakwa North Kwabena Amankwa Asiamah NPP

 

Fanteakwa South Kofi Okyere Agyekum NPP

 

Kade George Agyemang Duah NDC

 

Lower West Akim Eyiah Kyei Baffour NPP

 

Mpraeso Seth Kwame Acheampong NPP

 

New Juaben North Kwasi Boateng Adjei NPP

 

New Juaben South Mark Assibey-yeboah NPP

 

Nkwakwa Eric Kwakye Darfour NPP

 

Nsawam, Adoagyiri Annor-dompreh Frank NPP

 

Ofoase, Ayiribi Kojo Oppong-nkrumah NPP

 

Okere Daniel Botwe NPP

 

Suhum Frederick Opare-ansah NPP

 

Upper Manya Krobo Joseph Tetteh NPP

 

Upper West Akim Derek Ohene Assifo Bekoe NDC

 

Greater Accra Region

******”****************

 

Ablekuma Central Ebenezer Gilbert Nii Narh Nartey NPP

 

Ablekuma South Vanderpuije Alfred Okoe NDC

 

Ablekuma West Ursula G. Owusu NPP

 

Ada Cudjoe Ghansah Comfort Doyoe NDC

 

Adenta Yaw Buaben Asamoa NPP

 

Amasaman Emmanuel Nii Okai Laryea NDC

 

Anyaa, Sowutuom Shirley Ayorkor Botchwey NPP

 

Ashaiman Ernest Henry Norgbey NDC

 

Ayawaso Central Henry Quartey NPP

 

Ayawaso East Naser Mahama Toure NDC

 

Ayawaso West Wuogon Emmanuel Kyeremanteng Agyarko NPP

 

Bortianor-ngleshie Amanfro Habiab Saad NPP

 

Dadekotopong Vincent Sowah Odotei NPP

 

Dome, Kwabenya Sarah Adwoa Safo NPP

 

Domeabra, Obom Sophia Karen Ackuaku NDC

 

Korle Klottey Zenator Agyeman Rawlings NDC

 

Kpone Katamanso Joseph Nii Laryea Afotey Agbo NDC

 

Ledzokuku Benard Okoe Boye NPP

 

Madina Abu-bakar Saddique Boniface NPP

 

Ningo Prampram Samuel Nartey George NDC

 

Odododiodioo Edwin Nii Lantey Vanderpuye NDC

 

Okaikwei North Fuseini Issah NPP

 

Okaikwei South Ahmed Arthur NPP

 

Sege Otuteye Christian Corletey NDC

 

Shai Osudoku Linda Obenewaa Akweley Ocloo NDC

 

Tema- Central Kofi Brako NPP

 

Tema- East Daniel Nii Kwartey Titus-glover NPP

 

Tema-west Kingsley Carlos Ahenkorah NPP

 

Trobu Moses Anim NPP

 

Weija – Gbawe Tina Gifty Naa Ayeley Mensah NPP

 

Northern Region

********************

 

Bimbilla Nitiwul Bingab Aduna Dominic NPP

 

Bole Bamboi Yusif Sulemana NDC

 

Bunkpurugu Solomon Namlin Boar NPP

 

Chereponi Samuel Abdulai Jabanyite NDC

 

Gushiegu Ziblim Iddi NPP

 

Karaga Alhassan Sualihu Dandawa NDC

 

Kpandai Mathew Nyindam NPP

 

Kumbungu Ras Mubarak NDC

 

Mion Mohammed Abdul-aziz NDC

 

Nalerigu, Gamgaba Alima Mahama NPP

 

Nanton Mohammed Hardi Tuferu NPP

 

Saboba Charles Binipon Bintin NPP

 

Sagnarigu A.b.a Fuseini NDC

 

Salaga North Alhassan Mumni NDC

 

Salaga South Abukari Ibrahim Dey NDC

 

Tamale South Iddrisu Haruna NDC

 

Tatale, Sanguli Tampi Acheampong Simon NDC

 

Tolon Wahab Suhiyini Wumbei NPP

 

Wulensi Thomas Donkor Ogajah NPP

 

Yendi Mohammed Habib Tijani NPP

 

Zabzugu Alhassahn Umar NDC

 

Upper East Region

********************

 

Bawku Central Mahama Ayariga NDC

 

Binduri Robert Baba Kuganab-lem NDC

 

Bolgatanga Central Isaac Adongo NDC

 

Bolgatanga East Dr. Dominic Akuritinga Ayine NDC

 

Bongo Edward Abambire Bawa NDC

 

Builsa North James Agalga NDC

 

Builsa South Dr. Apaak A. Clement NDC

 

Chiana,paga Rudolp Nsowine Amenga-etego NDC

 

Garu Albert Akuka Alalzuuga NDC

 

Nabdam Dr. Mark Kurt Nawaane NDC

 

Navrongo Central Joseph Kofi Adda NPP

 

Pusiga Ayamba Laadi Ayii NDC

 

Talensi Benson Tongo Baba NDC

 

Tempane Joseph Dindiok Kpemka NPP

 

Zebila Frank Fuseini Adongo NPP

 

Upper West Region

*********************

 

Daffiama, Bussie, Issa Sebastian Ngmenenso Sandaare NDC

 

Jirapa Francis Bawaana Dakura NDC

 

Lawra Anthony N-yoh Puowele Karbo NPP

 

Nandom Ambrose Dery NPP

 

Sissala East Abass Ridwan Dauda NPP

 

Wa Central Rashid Pelpuo NDC

 

Wa East Bayon Godfrey Tangu NPP

 

Wa West Joseph Yieleh Chireh NDC

 

Volta Region

***************

 

Afadjato South Angela Oforiwa Alorwu-tay NDC

 

Agotime-ziope Charles Agbeve NDC

 

Akan Abdul Aziz Amuniru NDC

 

Akatsi North Hon. Peter Nortsu-kotoe NDC

 

Akatsi South Bernard Ahiafor NDC

 

Anlo Clement Kofi Humado NDC

 

Central Tongu Hottordze Alexander R. NDC

 

Ho Central Benjamin Komla Kpodo NDC

 

Ho West Emmanuel Kwasi Bedzrah NDC

 

Hohoe Bernice Adiku Heloo NDC

 

Keta Richard Quashigah NDC

 

Ketu South Kwetey Fifi Fiavi Franklin NDC

 

Kpando Della Sowah NDC

 

Krachi East Gyato Michael Yaw NPP

 

Krachi West Helen Adjoa Ntoso NDC

 

Nkwanta South Kini Geoffrey NDC

 

North Tongu Samuel Okudzeto Ablakwa NDC

 

South Tongu Wisdom Kobena Mensah Woyome NDC

 

*KNOW YOUR MP’s*

 

Ghana 2017-2020 Members of Parliament List

 

Ashanti Region

******************

 

Adansi Asokwa Kobina Tahir Hammond NPP

 

Afigya Kwabre North Nana Marfo Amaniampong NPP

 

Afigya Kwabre South William Owuraku Aidoo NPP

 

Afigya Sekyere East Nkansah-boadu Mavis NPP

 

Ahafo Ano North Sanid Adamu Suleman NPP

 

Ahafo Ano South East Francis Manu-adabor NPP

 

Ahafo Ano South West Johnson Kwaku Adu NPP

 

Akrofuom Kwabena Appiah Pinkrah NPP

 

Asante Akim Central Kwame Anyimadu-antwi NPP

 

Asante Akim North Andy Kwame Appiah-kubi NPP

 

Asante Akim South Kwaku Asante-boateng NPP

 

Asawase Alhaji Mohammed-mubarak Muntaka NDC

 

Asokwa Patricia Appiagyei NPP

 

Atwima Kwanwoma Kojo Appiah – Kubi NPP

 

Atwima Mponua Isaac Kwame Asiamah NPP

 

Atwima Nwabiagya North Benito Owusu Bio NPP

 

Atwima Nwabiagya South Emmanuel Agyie Anhwere NPP

 

Bantama Daniel Okyem Aboagye NPP

 

Bekwai Joseph Osei – Owusu NPP

 

Bosome Freho Joyce Adwoa Akoh Dei NPP

 

Bosomtwe Yaw Osei Adutwum NPP

 

Efiduase, Asokore Nana Ayew Afriye NPP

 

Ejisu Kwabena Owusu-aduomi NPP

 

Ejura Sekyedumase Muhammad Bawah Braimah NDC

 

Fomena William Adjei-mensah NDC

 

Juaben Ama Pomaa Boateng NPP

 

Kumawu Philip Basoah NPP

 

Kwabre East Francisca Oteng Mensah NPP

 

Kwadaso Samiu Kwadwo Nuamah NPP

 

Mampong Kwaku Ampratwum Sarpong NPP

 

Manhyia North Collins Owusu Amankwah NPP

 

Manhyia South Matthew Opoku Premepeh NPP

 

Manso Nkwanta Joseph Albert Quarm NPP

 

New Adubease George Oduro NPP

 

Nhyiaeso Kennedy Kwasi Kankam NPP

 

Nsuta, Kwamang, Beposo Kwame Asafu-adjei NPP

 

Obuasi East Patrick Boakye-yiadom NPP

 

Obuasi West Kwaku Agyeman Kwarteng NPP

 

Odotobiri Emmanuel Akwasi Gyamfi NPP

 

Offinso North Ntim Augustine Collins NPP

 

Oforikrom Emmanuel Marfo NPP

 

Old Tafo Anthony Akoto Osei NPP

 

Sekyere Afram Plain Joseph Owusu NPP

 

Suame Osei Kyei-mensah-bonsu NPP

 

Subin Eugene Boakye Antwi NPP

 

Brong Ahafo Region

************************

 

Asunafo North Evans Opoku Bobie NPP

 

Asunafo South Eric Opoku NDC

 

Asutifi North Benhazin Joseph Dahah NPP

 

Asutifi South Alhaji Collins Dauda NDC

 

Atebubu, Amantin Kofi Amoakohene NPP

 

Banda Ahmed Ibrahim NDC

 

Berekum West Kwaku Agyenim-boateng NPP

 

Dormaa Central Kwaku Agyeman-manu NPP

 

Dormaa East William Kwasi Sabi NPP

 

Dormaa West Ali Maiga Halidu NPP

 

Jaman North Siaka Stevens NPP

 

Jaman South Afful Yaw NPP

 

Kintampo North Kwasietu-bonde NDC

 

Kintampo South Felicia Adjei NDC

 

Nkoranza North Derek Oduro NPP

 

Nkoranza South Konadu-yiadom Charles NPP

 

Pru East Kwabena Donkor (dr) NDC

 

Pru West Masawud Mohammed NDC

 

Sene East Dominic Napare NDC

 

Sene West Kwame Twumasi Ampofo NDC

 

Sunyani East Kwasi Ameyaw-cheremeh NPP

 

Sunyani West Ignatius Baffour Awuah NPP

 

Tain Gabriel Osei NPP

 

Tano North Freda Prempeh NPP

 

Tano South Benjamin Yeboah Sekyere NPP

 

Techiman North Martin Oti Gyarko NPP

 

Techiman South Henry Yeboah Yiadom-boachie NPP

 

Wenchi Prof George Gyan-baffour NPP

 

Central Region

******************

 

Agona East Queenstar Pokuah Sawyerr NDC

 

Agona West Cynthia Mamle Morrison NPP

 

Ajumako Enyan Esiam Cassiel Ato Baah Forson NDC

 

Asikuma, Odoben, Brakwa Anthony Effah NPP

 

Assin Central Ken Ohene Agyapong NPP

 

Assin North Abena Durowaa Mensah NPP

 

Assin South John Ntim Fordjour NPP

 

Awutu Senya East Mavis Hawa Koomson NPP

 

Awutu Senya West Andah George Nenyi Kojo NPP

 

Cape Coast North Barbara Asher Ayisi NPP

 

Cape Coast South Ricketts Hagan Kweku NDC

 

Effutu Alexander Afenyo-markin NPP

 

Ekumfi Francis Kingsley Ato Codjoe NPP

 

Gomoa Central Naana Eyiah NPP

 

Gomoa East Kojo Asemanyi NPP

 

Gomoa West Alexander Kodwo Kom Abban NPP

 

Hemang Lower Denkyira Bright Wireko Brobby NPP

 

Komenda, Edina, Eguafo, Abrem(keea) Samuel Atta Mills NDC

 

Mfantseman Ekow Hayford NPP

 

Twifo Ati Morkwa Abraham Dwuma Oddom NPP

 

Upper Denkyira West Samuel Nsowah-djan NPP

 

Eastern Region

*****************

 

Abetifi Bryan Acheampong NPP

 

Abirem Osei Frimpong John NPP

 

Abuakwa North Gifty Twum-ampofo NPP

 

Abuakwa South Samuel Atta Akyea NPP

 

Afram Plains South Hor William NPP

 

Akim Oda Quaittoo William Agyapong NPP

 

Akim Swedru Kennedy Osei Nyarko NPP

 

Akwapim South Osei Bonsu Amoah NPP

 

Akwatia Adu – Gyamfi Mercy NPP

 

Asene, Akroso, Manso George Kwame Aboagye NPP

 

Asuogyaman Thomas Ampem Nyarko NDC

 

Atiwa West Kwasi Amoako Attah NPP

 

Ayensuano Ayeh-paye Samuel NPP

 

Fanteakwa North Kwabena Amankwa Asiamah NPP

 

Fanteakwa South Kofi Okyere Agyekum NPP

 

Kade George Agyemang Duah NDC

 

Lower West Akim Eyiah Kyei Baffour NPP

 

Mpraeso Seth Kwame Acheampong NPP

 

New Juaben North Kwasi Boateng Adjei NPP

 

New Juaben South Mark Assibey-yeboah NPP

 

Nkwakwa Eric Kwakye Darfour NPP

 

Nsawam, Adoagyiri Annor-dompreh Frank NPP

 

Ofoase, Ayiribi Kojo Oppong-nkrumah NPP

 

Okere Daniel Botwe NPP

 

Suhum Frederick Opare-ansah NPP

 

Upper Manya Krobo Joseph Tetteh NPP

 

Upper West Akim Derek Ohene Assifo Bekoe NDC

 

Greater Accra Region

******”****************

 

Ablekuma Central Ebenezer Gilbert Nii Narh Nartey NPP

 

Ablekuma South Vanderpuije Alfred Okoe NDC

 

Ablekuma West Ursula G. Owusu NPP

 

Ada Cudjoe Ghansah Comfort Doyoe NDC

 

Adenta Yaw Buaben Asamoa NPP

 

Amasaman Emmanuel Nii Okai Laryea NDC

 

Anyaa, Sowutuom Shirley Ayorkor Botchwey NPP

 

Ashaiman Ernest Henry Norgbey NDC

 

Ayawaso Central Henry Quartey NPP

 

Ayawaso East Naser Mahama Toure NDC

 

Ayawaso West Wuogon Emmanuel Kyeremanteng Agyarko NPP

 

Bortianor-ngleshie Amanfro Habiab Saad NPP

 

Dadekotopong Vincent Sowah Odotei NPP

 

Dome, Kwabenya Sarah Adwoa Safo NPP

 

Domeabra, Obom Sophia Karen Ackuaku NDC

 

Korle Klottey Zenator Agyeman Rawlings NDC

 

Kpone Katamanso Joseph Nii Laryea Afotey Agbo NDC

 

Ledzokuku Benard Okoe Boye NPP

 

Madina Abu-bakar Saddique Boniface NPP

 

Ningo Prampram Samuel Nartey George NDC

 

Odododiodioo Edwin Nii Lantey Vanderpuye NDC

 

Okaikwei North Fuseini Issah NPP

 

Okaikwei South Ahmed Arthur NPP

 

Sege Otuteye Christian Corletey NDC

 

Shai Osudoku Linda Obenewaa Akweley Ocloo NDC

 

Tema- Central Kofi Brako NPP

 

Tema- East Daniel Nii Kwartey Titus-glover NPP

 

Tema-west Kingsley Carlos Ahenkorah NPP

 

Trobu Moses Anim NPP

 

Weija – Gbawe Tina Gifty Naa Ayeley Mensah NPP

 

Northern Region

********************

 

Bimbilla Nitiwul Bingab Aduna Dominic NPP

 

Bole Bamboi Yusif Sulemana NDC

 

Bunkpurugu Solomon Namlin Boar NPP

 

Chereponi Samuel Abdulai Jabanyite NDC

 

Gushiegu Ziblim Iddi NPP

 

Karaga Alhassan Sualihu Dandawa NDC

 

Kpandai Mathew Nyindam NPP

 

Kumbungu Ras Mubarak NDC

 

Mion Mohammed Abdul-aziz NDC

 

Nalerigu, Gamgaba Alima Mahama NPP

 

Nanton Mohammed Hardi Tuferu NPP

 

Saboba Charles Binipon Bintin NPP

 

Sagnarigu A.b.a Fuseini NDC

 

Salaga North Alhassan Mumni NDC

 

Salaga South Abukari Ibrahim Dey NDC

 

Tamale South Iddrisu Haruna NDC

 

Tatale, Sanguli Tampi Acheampong Simon NDC

 

Tolon Wahab Suhiyini Wumbei NPP

 

Wulensi Thomas Donkor Ogajah NPP

 

Yendi Mohammed Habib Tijani NPP

 

Zabzugu Alhassahn Umar NDC

 

Upper East Region

********************

 

Bawku Central Mahama Ayariga NDC

 

Binduri Robert Baba Kuganab-lem NDC

 

Bolgatanga Central Isaac Adongo NDC

 

Bolgatanga East Dr. Dominic Akuritinga Ayine NDC

 

Bongo Edward Abambire Bawa NDC

 

Builsa North James Agalga NDC

 

Builsa South Dr. Apaak A. Clement NDC

 

Chiana,paga Rudolp Nsowine Amenga-etego NDC

 

Garu Albert Akuka Alalzuuga NDC

 

Nabdam Dr. Mark Kurt Nawaane NDC

 

Navrongo Central Joseph Kofi Adda NPP

 

Pusiga Ayamba Laadi Ayii NDC

 

Talensi Benson Tongo Baba NDC

 

Tempane Joseph Dindiok Kpemka NPP

 

Zebila Frank Fuseini Adongo NPP

 

Upper West Region

*********************

 

Daffiama, Bussie, Issa Sebastian Ngmenenso Sandaare NDC

 

Jirapa Francis Bawaana Dakura NDC

 

Lawra Anthony N-yoh Puowele Karbo NPP

 

Nandom Ambrose Dery NPP

 

Sissala East Abass Ridwan Dauda NPP

 

Wa Central Rashid Pelpuo NDC

 

Wa East Bayon Godfrey Tangu NPP

 

Wa West Joseph Yieleh Chireh NDC

 

Volta Region

***************

 

Afadjato South Angela Oforiwa Alorwu-tay NDC

 

Agotime-ziope Charles Agbeve NDC

 

Akan Abdul Aziz Amuniru NDC

 

Akatsi North Hon. Peter Nortsu-kotoe NDC

 

Akatsi South Bernard Ahiafor NDC

 

Anlo Clement Kofi Humado NDC

 

Central Tongu Hottordze Alexander R. NDC

 

Ho Central Benjamin Komla Kpodo NDC

 

Ho West Emmanuel Kwasi Bedzrah NDC

 

Hohoe Bernice Adiku Heloo NDC

 

Keta Richard Quashigah NDC

 

Ketu South Kwetey Fifi Fiavi Franklin NDC

 

Kpando Della Sowah NDC

 

Krachi East Gyato Michael Yaw NPP

 

Krachi West Helen Adjoa Ntoso NDC

 

Nkwanta South Kini Geoffrey NDC

 

North Tongu Samuel Okudzeto Ablakwa NDC

 

South Tongu Wisdom Kobena Mensah Woyome NDC

 

Western Region

*****************

 

Ahanta West Ebenezer Kojo Kum NPP

 

Amenfi Central Peter Yaw Kwakye -ackah NDC

 

Amenfi West Eric Afful NDC

 

Aowin Mathias Kwame Ntow NDC

 

Bia East Richard Acheampong NDC

 

Bia West Augustine Tawiah NDC

 

Bibiani – Anwiaso – Bekwai Kingsley Aboagye-gyedu NPP

 

Bodi Ahi Sampson NDC

 

Effia Joseph Cudjoe NPP

 

Ellembele Kwasi Bonzoh NPP

 

Essikado-ketan Joe Ghartey NPP

 

Evalue – Ajomoro – Gwira Catherine Abelema Afeku NPP

 

Jomoro Paul Essien NPP

 

Juaboso Kwabena Mintah Akandoh NDC

 

Kwesimintsim Joseph Mensah NPP

 

Mpohor Alex Kofi Agyekum NPP

 

Prestea Huni – Valley Robert Wisdom Cudjoe NDC

 

Sefwi Akontombra Djornobuah Alex Tetteh NPP

 

Sefwi Wiawso Kwaku Afriyie NPP

 

Sekondi Andrew Kofi Egyapa Mercer NPP

 

Shama Ato Panford NPP

 

Takoradi Kwabena Okyere Darko-mensah NPP

 

Tarkwa Nsuaem George Mireku Duker NPP

 

Wassa East Isaac Adjei Mensah NDC

*****************

 

Ahanta West Ebenezer Kojo Kum NPP

 

Amenfi Central Peter Yaw Kwakye -ackah NDC

 

Amenfi West Eric Afful NDC

 

Aowin Mathias Kwame Ntow NDC

 

Bia East Richard Acheampong NDC

 

Bia West Augustine Tawiah NDC

 

Bibiani – Anwiaso – Bekwai Kingsley Aboagye-gyedu NPP

 

Bodi Ahi Sampson NDC

 

Effia Joseph Cudjoe NPP

 

Ellembele Kwasi Bonzoh NPP

 

Essikado-ketan Joe Ghartey NPP

 

Evalue – Ajomoro – Gwira Catherine Abelema Afeku NPP

 

Jomoro Paul Essien NPP

 

Juaboso Kwabena Mintah Akandoh NDC

 

Kwesimintsim Joseph Mensah NPP

 

Mpohor Alex Kofi Agyekum NPP

 

Prestea Huni – Valley Robert Wisdom Cudjoe NDC

 

Sefwi Akontombra Djornobuah Alex Tetteh NPP

 

Sefwi Wiawso Kwaku Afriyie NPP

 

Sekondi Andrew Kofi Egyapa Mercer NPP

 

Shama Ato Panford NPP

 

Takoradi Kwabena Okyere Darko-mensah NPP

 

Tarkwa Nsuaem George Mireku Duker NPP

 

Wassa East Isaac Adjei Mensah NDC



Tags

You may also like...

Search Ghana Class

Featured Ghana Video